Koncert w ramach 4.edycji Festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa.
Szalony koncert szalonej efemerydy free!
Miliony nagrań, setki płyt! Sš tacy, którzy majš wszystkie ich nagrania!
The best free jazz!
Roy Campbell (USA) - trumpet
William Parker (USA) - bass
Hamid Drake (USA) - drums
William Parker (USA) basista rocznik 1952. Człek większy niż jego kontrabas. Zarówno ciałem, jak i duchem. Aktywny muzycznie od ponad 30 lat.
Parker jest wychowankiem Richarda Davisa, Jimmy'ego Garrisona i Paula Westa, u których na poczštku lat 70. studiował grę na kontrabasie. Od końca lat 60. jest czynnym basistš. W tym okresie współpracował z wieloma znakomitociami sceny jazzowej, zazwyczaj kojarzonymi z awangardowymi jego nurtami. Poród nich byli: David S.Ware, Charles Gayle, Milford Graves, Bill Dixon, Jimmy Garrison, Frank Lowe, Don Cherry, Cecil Taylor, Peter Brötzmann i Derek Bailey.
W poczštku lat 70. zwišzany był z loftowym Studio Rivbea Sama Riversa, już wówczas stał się współpracownikiem niemal wszystkich dobrze znanych w póniejszym okresie muzyków. Póniej wspomagał także obiecujšcych muzyków młodszego pokolenia, jak np. Matthew Shippa.
Prowadzi też własne grupy, sporód których na szczególne uznanie zasługuje prowadzona od 1994 r. The Little Huey Creative Orchestra - nie majšcy stałego składu zespół, realizujšcy kompozycje przeznaczone na większy aparat wykonawczy. Dotychczas skład Orkiestry liczył od 10 do 25 członków.
Mniejsze propozycje realizowane sš przez istniejšcy od 1978 r. Other Dimensions In Music, w którym współpracownikami Parkera sš Roy Campbell, Daniel Carter i Rashid Bakr, a także występujšce od połowy lat 90. In Order To Survive z Robem Brownem, Cooperem Moorem i Susie Ibarrš. Występuje także z projektami solowymi.
Oprócz muzyki, Parker próbuje swych sił także w filmach krótkometrażowych oraz poezji. Estetyka gry i koncepcji muzycznej Parkera zawsze oscylowała wokół free jazzu; obecnie uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnego oblicza tej muzyki.
http://www.diapazon.pl/PelnyMuzyk.php?Id=269
Hamid Drake (USA) perkusista, czarny, syjamski brat Parkera. Perkusista, dramer, wizjoner, szaleńczy rastaman.
Drake dał się poznać, jako długoletni partner zespołów Freda Andersona, z którym współpracuje nieprzerwanie od 1974 r. Jest też przede wszystkim zwišzany ze scenš chicagowskš jazzu i muzyki improwizowanej oraz etnicznej.
Studiował u różnych muzyków grę raczej na egzotycznych instrumentach perkusyjnych, niż na normalnym zestawie. Jego nauczycielami byli: Harry Hawthorn (trap set), Raman Papaiah, Ustad Kedar Khan i Ranchod Das Pandya (tabla), Howie Levy (congas), Hamza El Din (frame drums).
Od roku 1976 r. współpracował z Adamem Rudolphem, z którym stworzył duet. Od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Od 1978 r. okazjonalnie współpracował też z Donem Cherrym. Dopiero jednak lata 90. przyniosły bšd rzeczywistš popularnoć muzyka, wyrażajšcš się w iloci nagranych płyt. Lata te, to dalsza współpraca z Fredem Andersonem, w różnych jego zespołach.
Nawišzał także znajomoć z młodszymi muzykami z Chicago, przystępujšc m.in. do grupy DKV (Drake/Kessler/Vandermark) Trio. Równoczenie stał się perkusistš różnych formacji Petera Brötzmanna. Jest członkiem jego Tentetu i kwartetu Die Like a Dog. W czasie długoletniego artystycznego dowiadczenia współpracował także z takimi muzykami, jak: Borah Bergman, Joe McPhee, Bill Laswell czy Marilyn Crispell.
Obok jazzu interesuje go różnego rodzaju muzyka etniczna, głównie o afrykańskim rodowodzie, choć nie stronił też od grania reggae. Ciekawie wypada współpraca Drake'a w różnego rodzaju duetach z Michaelem Zerangiem (duet perkusyjny), Joe McPhee, Borah Bergmanem, Assifem Tsaharem, Jebem Bishopem czy Williamem Parkerem. Jak widać, już choćby po gronie tych współpracowników, nie ogranicza swych zainteresowań do najpowszechniejszych duetów na scenie free, jakimi niewštpliwie sš duety perkusistów z saksofonistami.
Obecnie jest uważany za jednego z najciekawszych perkusistów, którego gra w dużej mierze opiera się wszelkim porównaniom. Sięga zarówno po rodki znane z zespołów free jazzowych oraz po rytmy i instrumenty etniczne.
http://www.diapazon.pl/PelnyMuzyk.php?Id=296
Roy Campbell (USA) - trębacz, flecista
Urodzony w Kaliforni młody muzyk dojrzewał w Nowym Jorku, gdzie rozpoczšł naukę gry na fortepianie, flecie i skrzypcach. Gdy sięgnšł po tršbkę miał okazję być studentem Kenny'ego Dorhama, Lee Morgana, Joe Newmana i Howarda McGhee. Był wówczas członkiem big bandu Manhattan Community College.
Od 1972 r. prowadzi własnš formację Spectrum. W latach 1974-1976 współlideruje grupie Spirits of Rhythm, przez którš przewinęli się m.in.: Omar Hakim, Rodney Jones, Kenny Kirkland, J.T. Lewis, Zane Massey, Cecil McBee, Andy McCloud, Marcus Miller, Charles Neville, Ricardo Strobert, Rudy Walker, Kenny Washington i Bobby Watson.
W 1978 r. Roy poznał kontrabasistę Williama Parkera, który polecił go Jemeelowi Moondocowi. Ten zaprosił go do swojego zespołu Ensemble Muntu. Campbell brał udział w wielu trasach koncertowych po Europie (grał m.in. w Polsce w 1981 r.), Japonii i USA. Przez dwa lata (1990-1992) mieszkał w Holandii, gdzie prowadził warsztaty i kierował Thelonious New World Orchestra w Rotterdamie.
Po powrocie do USA Campbell zajmuje się przede wszystkim komponowaniem i aranżowaniem muzyki na sceny off-Broadway. Współpracuje także z wieloma stacjami telewizyjnymi. Pojawia się również jako aktor w niezależnych produkcjach filmowych. Występuje m.in. z Leenš Conquest, Aletš Hayes, K.J. Holmes, Mariš Mitchell, Patriciš Nicholson Parker, Nayo Takasaki.
Od 1983 r. jest stałym członkiem tria Pyramid (wraz z Williamem Parkerem i Hamidem Drake'em), z którym nagrał kilka ważnych płyt. Wspólnie z Danielem Carterem, Williamem Parkerem i Rashiedem Bakrem tworzš grupę Other Dimensions in Music. W 1999 r. razem z Danielem Carterem i Sabirem Mateenem dołšcza do formacji Downtown Horns.
Podczas swojej kariery Współpracował z wybitnymi mzykami, takimi, jak: Rashied Ali, Billy Bang, Evelyn Blakey, Dave Douglas, Carlos Garnett, Henry Grimes, Eddie Harris, Makanda Ken McIntyre, Jemeel Moondoc, David Murray, Sunny Murray, William Parker, Hannibal Marvin Peterson, Sun Ra, Woody Shaw, Cecil Taylor, Charles Tyler, Wilbur Ware, Frank Wright, John Zorn.
Komponujšc, aranżujšc i grajšc Campbell sięga do rozległych inspiracji muzycznych, w tym do jazzu, funku, rocka, rhythm & bluesa, hip-hopu, rapu, czy reggae.
http://www.diapazon.pl/PelnyMuzyk.php?Id=459
Organizator:
Fundacja Dom Kultury Alchemia
www.alchemia.com.pl
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
|