W czwartek, 12 stycznia 2023 roku, o godzinie 18 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do sali audiowizualnej na wykład i prezentację Anety Szyłak – kuratorki i teoretyczki sztuki współczesnej.
Co motywuje kuratorkę? Czy robienie wystaw wynika z zainteresowania samą sztuką, czy też pochodzi skądinąd? Aneta Szyłak – specjalistka kuratorskiej teorii i praktyki kontekstualnej przedstawi mapę zdarzeń realizowaną w ramach projektu Notatnik Kuratorski (anetaszylak.pl). Ten osobisty atlas odzwierciedla myślenie kuratorki w formie prezentacji zdarzeń, które były punktami zwrotnymi w jej refleksji o sztuce, wpływały na tworzone wystawy, formy współpracy z artystkami i artystami i inspirowały nowe idee. Atlas jest próbą przełożenia kuratorskiej biografii na historię wystaw z uwzględnieniem perspektyw zazwyczaj niewidocznych dla widza. Wykład odbiega od tradycyjnych prezentacji twórczości i nie odpowiada na pytania „co?”, tylko „dlaczego?”.
Aneta Szyłak – kuratorka, teoretyczka sztuki współczesnej, twórczyni instytucji. W latach 2015–2021 pracowała jako pełnomocniczka ds. powstania, a następnie kierowniczka działu NOMUS Nowego Muzeum Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku, który powstał według jej autorskiej koncepcji. Uprzednio wymyśliła, założyła i prowadziła: Fundację Alternativa (od 2014), Instytut Sztuki Wyspa (2004–2014), Festiwal Alternativa (2009–2016) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998–2001). Kuratorka wystaw w kraju i za granicą, w ostatnich latach między innymi: Kolekcja w działaniu (NOMUS, Gdańsk, 2021–2022), Rhizopolis Joanny Rajkowskiej (Warszawa, Zachęta, 2021), Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe (Warszawa, Zachęta, 2019), Niech poprzedza cię płomień (Białystok, Arsenał, 2020 i Muzeum Narodowe w Gdańsku oddział Zielona Brama, 2021–2022), NOMUS: Kolekcja w budowie (Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Zielona Brama, 2019), Powolność (Trafo, Szczecin, 2018). Współpracowała ściśle z międzynarodowo rozpoznawalnymi artystami, takimi jak Hito Steyerl, Oliver Ressler, Hiwa K i Ewa Partum.
Spotkanie poprowadzą Magdalena Mazik z Działu Wiedzy o Sztuce oraz Aśka Plata z Działu Promocji.
Wydarzenie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bilet wstępu 5 zł.
Fot. Aneta Szyłak przy pracy Anny Orbaczewskiej, fot. A. Żemojdzin
|