Kim dla Brytyjczyków od dekad jest sir David Attenborough, tym dla Polaków był Włodzimierz Puchalski. Najnowsza wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotografa, artystę i edukatora.
Zapraszamy na nową wystawę – poświęconą twórczości Włodzimierza Puchalskiego – do Galerii MCK od 22 lipca do 6 listopada 2022 roku.
Włodzimierz Puchalski był pionierem filmu przyrodniczego, reżyserem, podróżnikiem, polarnikiem, niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o rodzimej faunie.
Jego prace – dziesiątki albumów fotograficznych i książek, kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, programy radiowe i telewizyjne – w dobie PRL-u kształtowały polskie wyobrażenie o obcowaniu z naturą.
Twórczość Puchalskiego wielokrotnie nagradzano w kraju i zagranicą. Za najważniejsze uznaje się jego fotografie zwierząt w ich naturalnym środowisku, wykonywane najczęściej z ukrycia, niepozowane.
W Galerii MCK zaprezentujemy prawie 250 takich zdjęć, pochodzących przede wszystkim z ogromnej kolekcji zgromadzonej w Muzeum Niepołomickim. Oprócz fotografii przyrodniczych na wystawie znajdą się nigdy wcześniej nie prezentowane zdjęcia Puchalskiego z widokami Lwowa. Wątek ten dopełnią prace wybitnych pionierów sztuki fotograficznej: Henryka Mikolascha i Witolda Romera.
Tytułowe „domowroty” są polskim odpowiednikiem naukowego terminu „homing”, oznaczającego zdolność zwierząt do odnajdowania drogi do domu. W 1937 roku Puchalski brał udział w badaniach nad tym niezwykłym zjawiskiem w miejscowości Butyny. Ponieważ współcześnie Butyny leżą na terytorium Ukrainy, domowroty nabierają dodatkowego znaczenia. W kontekście toczącej się wojny – stają się metaforą Ukraińców, którzy mimo grożących im niebezpieczeństw postanawiają wrócić do domu.
|