Wstęp wolny. Zapisy poprzez formularz (do 7.07) na www.okn.edu.pl.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Partner: ArcelorMittal Poland.
Prowadzenie: Magdalena Kuś (Pracownia z Barwinkiem).
Nie będzie to spacer botaniczny, chociaż rośliny będą nam towarzyszyć na każdym kroku. Nie będzie też ornitologiczny, chociaż na pewno pojawią się ptaki. Uczestnicy będą wędrować w przyrodzie i rozwijać w niej swoją uważność. Postarają się skorzystać z wielu zmysłów, spojrzeć na otaczający nas świat z nieznanej perspektywy. Odpoczną, doświadczą przyrody, zachwycą się jej wartością.
Zapraszamy na pierwszy – z dwóch zaplanowanych – warsztatów po Łąkach Nowohuckich, który poświęcony będzie w głównej mierze roślinom i dziedzictwu przyrodniczemu tego miejsca. Wspólnie będziemy dokonywać odkryć przyrodniczych, ale i przyglądniemy się Łąkom w nowych, zadziwiających perspektywach. Będziemy wykorzystywali wiele zmysłów do poznania tego skrawka dzikiej przyrody w mieście, doświadczymy obecności Łąk na różnych płaszczyznach. Przy okazji poszukamy roślinnych klejnotów, poobserwujemy ranne życie Łąk. Nieśpiesznie będziemy spacerować zanurzeni w morzu traw i roślin kwietnych.
Początki interpretacji dziedzictwa sięgają połowy XIX stulecia, kiedy zaczęto dostrzegać znaczenie otaczającego świata jako dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W 1872 roku w Stanach Zjednoczonych powołano do życia pierwszy na świecie park narodowy, który od samego początku był chroniony, najpierw przez wojsko, a następnie przez powołaną do tego celu organizację National Park Service, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Już dla ówczesnych zarządców tego miejsca ważne było, aby to dziedzictwo przyrodnicze prezentować jak najszerzej społeczeństwu. U podłoża tego konceptu leżało przekonanie, które prawie wiek później Baba Dioum sformułował celnie w następujący sposób: "Będziemy chronić tylko to, co kochamy; będziemy kochać tylko to, co rozumiemy; będziemy rozumieć tylko to, czego doświadczamy". Czyż nie jest to stwierdzenie aktualne zwłaszcza dzisiaj? To właśnie wówczas uświadomiono sobie, że to nie przekazanie wiedzy, ale osobiste doświadczenie odbiorców ma wpływ na to, czy docenią oni dziedzictwo, z jakim się spotykają. Tak narodziła się interpretacja, która do dziś dnia obok edukacji przyrodniczej stanowi podstawę działalności przewodnickiej w amerykańskich parkach narodowych i innych miejscach dziedzictwa zarówno przyrodniczego jak i kulturowego.
Magdalena Kuś - absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu ziołoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od dziecka zafascynowana przyrodą Karpat, przewodniczka górska związana ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie. Kierowała zespołami edukacyjnymi w Magurskim i Tatrzańskim Parku Narodowym. Ukończyła międzynarodowy certyfikowany kurs interpretacji dziedzictwa i posiada w tym zakresie uprawnienia zarówno przewodnickie jak i trenerskie. Krajowa koordynatora Interpret Europe w Polsce. W 2018 roku spełniła swoje marzenia o edukacji zakładając własną Pracownię Z Barwinkiem (www.zbarwinkiem.pl), której misją jest towarzyszenie ludziom w docenianiu świata. Jest autorką licznych programów edukacyjnych, nietuzinkowych pomocy dydaktycznych i tekstów poświęconych edukacji przyrodniczej. Realizuje liczne autorskie szkolenia dla nauczycieli i edukatorów z zakresu przyrodniczej edukacji terenową, jednocześnie będąc praktykiem w tej dziedzinie. Pracuje coraz więcej w oparciu o metodę interpretacji dziedzictwa – prowadzi spacery, opracowuje panele, pisze teksty i szkoli w tym zakresie przewodników i edukatorów. Lubi słuchać i słyszeć ludzi.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|