Wstęp wolny. Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/wiosna-w-holandii-czyli-tulipanomania/register
Holandia znana jest jako kraj tulipanów. Tradycja ich uprawy sięga XVI wieku, a rozpoczęta wtedy tulipanomania, która w XVII w. nieomal doprowadziła do ruiny ówczesnš gospodarkę, w pewnym sensie trwa po dzi dzień. Obecnie Holandia jest największym eksporterem cebulek tulipanów w wiecie, eksportuje ponad 3,6 miliarda cebulek kwiatowych rocznie. Cebulki tulipanów, a także hiacyntów i narcyzów uprawia się na około 23 tys. hektarów, toteż wiosnš Holandia wyglšda jak wielka kolorowa szachownica. Pierwsza kolekcja tulipanów została założona w Ogrodzie Botanicznym w Lejdzie przez Karola Kluzjusza, jednego z najwybitniejszych botaników XVI w.
Obecnie istnieje ponad 100 tys. oficjalnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Kilkaset z nich można podziwiać corocznie w Keukenhof - największym i najsłynniejszym ogrodzie prezentujšcym kwitnšce roliny cebulowe. Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek w zmieniajšcych się corocznie kompozycjach. Ogród otwarty jest tylko przez dwa miesišce od marca do maja, a odwiedza go corocznie nawet do miliona zwiedzajšcych.
W Holandii uprawia się także wiele innych rolin ozdobnych, także pod osłonami, m.in. różne roliny doniczkowe, a wród nich tropikalne storczyki, wysyłane do wielu krajów wiata.
Ale cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne historyczne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, arboreta i bogate ogrody botaniczne, ogrody pokazowe prezentujšce kolekcje ozdobnych bylin, rolin do ogródków skalnych, czy ozdobnych drzew i krzewów.
Co 10 lat odbywa się w Holandii wiatowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE - największe targi ogrodnicze na wiecie. Kolejna, siódma edycja wystawy odbędzie się w roku 2022 od 13 kwietnia do 9 padziernika w Almere. Tematem przewodnim ekspozycji jest hasło Growing Green Cities, które upowszechnia ideę tworzenia zielonych miast.
dr Maria Lankosz-Mróz botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnociš popularyzatorskš i edukacyjnš. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem, a także miłoniczkš gór i turystki górskiej. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty rolinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza ródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę m.in. do Gruzji, Izraela, na Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki.
OGRODY NOWEJ HUTY inicjatywa majšca na celu propagowanie wiedzy dotyczšcej ogrodnictwa i ekologii oraz integrację społecznoci lokalnej wokół nowohuckiej zieleni. Projekt skierowany do mieszańców oraz wszystkich sympatyków Nowej Huty. W jego ramach organizowane sš warsztaty i wykłady, kolejne edycje Nowohuckiego Rolinobrania oraz zajęcia przyrodnicze i ogrodnicze w Zielonym Warsztacie w Klubie Kunia Orodka Kultury im. C. K. Norwida, a w latach 2011-2019 powstało 16 ogrodów społecznych.
Wydarzenie w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.
Organizator: Pracownia Animacji Ekologicznej.
Partnerzy: ArcelorMittal Poland, Polskie Towarzystwo Botaniczne.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Orodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
|