W Polsce, ale także w samym Krakowie, przybywa uchodców wojennych. Każdego dnia granicę z Polskš przekracza blisko 100 tys. osób. Jak informuje Polska Straż Graniczna, od poczštku konfliktu schronienie w Polsce znalazło już ponad 600 tys. Ukraińców, w tym głównie kobiet z dziećmi.
Wraz z liczbš osób szukajšcych schronienia przed konfliktem, ronie także liczba potrzeb. W samym tylko Krakowie działa już kilkadziesišt punktów zbiórkowych. Kolejny ruszył w centrum handlowym Nowe Czyżyny. Działa on we współpracy z Fundacjš Embrace.
Razem z tysišcami krakowian włšczamy się w akcję niesienia pomocy. Aż do 31 marca działać będzie u nas specjalny punkt, w którym zbierane będš najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko pod hasłem Kobiety-kobietom informuje Anna Brzozowska, przedstawicielka CH Nowe Czyżyny w Krakowie.
Zgromadzone dary trafiš do rodzin z dziećmi, które znalazły schronienie w Krakowie, a także w innych miastach woj. małopolskiego. Potrzeby sš dzi naprawdę ogromne i z każdym dniem pojawiajš się nowe. Nie wykluczone więc, że zbiórkę będziemy przedłużać lub rozszerzać mówi Anna Brzozowska.
Póki co centrum handlowe zbierać będzie 4 kategorie produktów. Do Nowych Czyżyn można przynosić m.in. niezbędne kosmetyki i rodki czystoci, w tym np. szampony, żele pod prysznic, mydła, proszki i płyny do prania, a także rodki higieny osobistej.
Ponadto, prowadzona będzie zbiórka jedzenia dla niemowlšt i dzieci, a także rodków higieny i do pielęgnacji. Podarować będzie można m.in. kaszki, jedzenie dla dzieci w słoiczkach, mleka modyfikowane oraz słodycze. Bardzo potrzebne sš także nawilżane chusteczki jednorazowe, pieluchy jednorazowe, zasypki, kremy i kremy na odparzenia dla niemowlšt informujš organizatorzy.
Przynieć będzie można także żywnoć, z tym, że ta musi mieć długi termin przydatnoci. Sš to m.in. konserwy, kasze, ryż, makarony, sosy, płatki niadaniowe, herbaty, kawy, zupy instant. Zbierane będš także leki (nowe, w nienaruszonych opakowaniach), w tym zwłaszcza na odwodnienie i biegunkę, a także syropy oraz plastry i wszelkiego rodzaju opatrunki.
Akcję dodatkowo wspierały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 155 w Krakowie, które 3 marca, w więc w dniu startu zbiórki, rozdawał darczyńcom własnoręcznie zrobione kokardki.
Tragedia, z jakš dzi mierzy się społeczeństwo Ukraińskie jest ogromna, tak samo jak skala ludzkich dramatów, o których słyszymy każdego dnia. Liczymy więc, że krakowianie, jak to zawsze majš w zwyczaju, odpowiedzš także na nasz apel. Dary może przynieć każdy. Zachęcamy także lokalne firmy do włšczenia się w zbiórkę z Fundacjš Embrace mówi Anna Brzozowska.
Zbiórka wystartowała 3 marca i trwać będzie do końca miesišca. Każdego dnia, z wyjštkiem niedziel wolnych od handlu, punkt czynny będzie w godz. od 11 do 19.
|