POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
11-03-2022      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Krakowianki: Nowohuckie herstorie
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Spotkanie online na platformie ClickMeeting
19:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
W rozmowie online wezmš udział dwie wybitne specjalistki „od kobiecej perspektywy” w Nowej Hucie: dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska i Katarzyna Kobylarczyk. Tematem będš losy nowohucianek i ich rola w budowaniu nowego, socjalistycznego na wskroœ projektu jakim miała być Nowa Huta.

Wydarzenie organizowane jest w ramach miejskiego projektu „Miesišc Krakowianek”, którego celem jest odpowiednie upamiętnienie nieprzecenionej kobiecej roli w dziejach Krakowa. Dofinansowano ze œrodków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Wstęp wolny. Obowišzujš zapisy na: https://okn.clickmeeting.com/miesiac-krakowianek-nowohuckie-herstorie-/register. Limit miejsc w pokoju webinarowym: 50 os.

Podczas spotkania uwzględnimy lokalnš perspektywa mieszkanek Nowej Huty, ujmujšcš pozycję społecznš kobiet i ich indywidualne losy. Od naszych specjalistek usłyszymy z pewnoœciš o trudnych warunkach życia w „perle pięciolatki”. Dowiemy się o murarkach i przodowniczkach pracy, o działaczkach kultury i sportu, o opozycjonistkach, o Jadwidze Beaupre i pionierskiej szkole rodzenia. Poznamy więc historie „wielkie”, choćby losy Krystyny Skuszanki – dyrektor Teatru Ludowego czy architektki Marty Ingarden, jak i te niepozorne, zwyczajne: historie hoteli robotniczych, żłobków, praw pracowniczych kobiet. Były to problemy dnia codziennego „zwykłych” pracownic, z którymi te borykały się nieprzerwanie, traktowane instrumentalnie, nie rzadko z cynizmem, przez system i propagandę PRL-u.

„Krakowianki” to projekt miejski, w założeniu którego Kraków ma zostać pokazany przez pryzmat kobiet zwišzanych z jego dziejami, pochodzšcych z różnych epok i œrodowisk. Bohaterkami będš krakowianki, ich niesamowite historie i dziedzictwo, czyli znajdziemy tu królowe, szlachcianki, artystki, uczone, ale i kobiety, które dŸwigały na swych barkach trud codziennoœci: kucharki, gospodynie, żony.

Jak wiemy kobiety miały ogromny wpływ na budowanie i kształtowanie przemian społeczno-kulturowych Krakowa, włšczajšc w to rozwój w zakresie artystycznym, gospodarczym, społecznym i naukowym. Kobiety kształtowały kulturę, historię, naukę, architekturę. Czas, aby historie bohaterek wybrzmiały i zostały należycie docenione. Czas na herstorię!

Goœcinie spotkania:

dr hab. Agnieszka-Chłosta Sikorska, prof. UP – pracuje jako dyrektor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe obejmujš zagadnienia zwišzane z najnowszš historiš Polski, powojennymi dziejami Krakowa oraz historiš Nowej Huty analizowanymi w aspekcie historii społecznej i historii kobiet. Jest autorkš monografii „Między propagandš a rzeczywistoœciš. Mieszkanki Nowej Huty w latach 1956–1970” i „Kraków i jego mieszkańcy 1945-1947” oraz wielu artykułów naukowych zwišzanych m.in. z historiš PRL oraz edukacjš. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicš oraz z Muzeum Nowej Huty.

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka i dziennikarka. Za ksišżkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuœcińskiego za reportaż literacki oraz Kryształowš Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina. Autorka ksišżek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Baœnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” (nominowanej do Nagrody im. R. Kapuœcińskiego). Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Prowadzšcy:
Urszula Czyszczoń-Tłomak i dr Jarosław Klaœ – Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
 
https://okn.edu.pl
Miejsce:
Spotkanie online na platformie ClickMeeting
 
Godz.
19:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury