Wstęp: 30 zł (respektujemy Krakowskš Kartę Rodzinnš 3+, KKR z Niepełnosprawnym Dzieckiem). Limit: 12 osób, decyduje kolejnoć zgłoszeń.
Zapisy od 3.01.2022 r. poprzez formularz na stronie: www.okn.edu.pl.
Szczegółowe informacje: m.kotula@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 wew. 20.
Nowohucka Manufaktura Papieru to zajęcia historyczno-artystyczne, ponieważ oprócz warsztatów dotyczšcych czerpania papieru będziemy podróżować po czasie i przestrzeni wsi przednowohuckich.
W pierwszej częci warsztatowej będziemy zgłębiać tajniki czerpania papieru, poznamy krótkš historię tego, czym jest papier, skšd pochodzi, jak wyglšdał jego rozwój na przestrzeni wieków. Dzieci będš mogły zobaczyć na żywo kilka przykładowych arkuszy pochodzšcych m.in. z Japonii oraz zobaczyć krótki pokaz czerpania arkusza, aby następnie przejć do samodzielnej pracy.
Na zajęciach zajmiemy się papierem czerpanym typu papier mâché, czyli będziemy czerpać na sitach arkusze z pulpy, powstałej z rozdrobnionej i zmiękczonej makulatury. Oznacza to, że papier, który powstanie, będzie ekologiczny i recyklingowy.
Nasza warsztatowa manufaktura papieru nie przypadkowo ma dookrelenie nowohucka. Bowiem dawno temu, w ówczesnej wsi Mogiła (będšcej teraz częciš Nowej Huty) działała jedna z największych w Europie papierni! Zapomniane historie i wydarzenia, dwory, pałace, rycerz, legenda o Wandzie i ukryty skarb. To wszystko i wiele więcej skrywajš dzieje terenów przednowohuckich. Dzięki skrzyni pełnej skarbów cofniemy się w czasie, by wspólnie, poruszajšc się po czasie i przestrzeni wsi przednowohuckich, w sposób twórczy i angażujšcy odkrywać ich dzieje.
Podczas zajęć dzieci dowiedzš się:
- jak zbudowana jest ramka do czerpania papieru,
- z jakich surowców korzystać w domu, aby zrobić własnš pulpę,
- czego używać do ozdabiania arkusza,
- co to jest dziedzictwo materialne i niematerialne,
- po co interpretować dziedzictwo i czemu warto to robić.
Zajęcia majš na celu pobudzić i zachęcić dzieci do własnych przemyleń oraz stworzyć im bezpiecznš przestrzeń do ekspresji twórczej.
Warsztaty odbywajš się w reżimie sanitarnym.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|