POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-12-2021      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Poznajemy ogrody. A my do Betlejem! Roœlinnoœć Ziemi Œwiętej
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
11:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Zapisy na stronie www.okn.clickmeeting.com.

Wstęp wolny. Limit miejsc: 50 osób.

Gdy Mędrcy ze Wschodu podšżali do Betlejem przez pustynię, była ona prawdopodobnie pusta, sucha i pozbawiona pozornie wszelkiej roœlinnoœci. Ale raz w roku, zwykle w lutym, po zimowych opadach deszczu, pustynne krzewy pokrywajš się kwiatami i pustynia rozkwita kobiercami bylin i roœlin zielnych, które tylko w tym krótkim wiosennym okresie majš szansę zakwitnš i wydać nasiona.

W Izraelu przeważa roœlinnoœć pustynna, półpustynna i stepowa. Ale Ziemia Œwięta to nie tylko pustynie – na wybrzeżach Morza Œródziemnego, lub na północy w okolicy Jeziora Galilejskiego oraz w dolinie Jordanu można napotkać bardzo zróżnicowane zielone zbiorowiska roœlinnoœci œródziemnomorskiej.

Bogactwo roœlinnoœci tego obszaru wynika z położenia na styku Europy, Azji i Afryki , wskutek czego spotykajš się tu flory tych trzech kontynentów. W sumie roœnie tu ponad 2.600 gatunków roœlin rodzimych, ale też liczne gatunki obcego pochodzenia, które zostały tu celowo wprowadzone lub zawleczone na przestrzeni stuleci. Przemierzajšcy szlaki handlowe kupcy, pielgrzymi i inni podróżnicy przywozili z sobš nasiona nowych roœlin, które bardzo dobrze się tu zaaklimatyzowały jako roœliny uprawne, lub także w zbiorowiskach naturalnych.

A na pustyni powstały osiedla ludzkie, a przy nich, dzięki intensywnemu nawadnianiu, uprawy roœlin użytkowych. Przemierzajšc Izrael œladami Mędrców ze Wschodu, oraz Chrystusa i jego Apostołów, możemy zobaczyć pola uprawne, plantacje roœlin owocowych i przyprawowych, a także podziwiać współczesne ozdobne ogrody przy oazach, kibucach, czy w miastach takich jak Jerozolima, czy Hajfa.

Dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnoœciš popularyzatorskš i edukacyjnš. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem, a także miłoœniczkš gór i turystyki górskiej. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roœlinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Œródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę m.in. do Gruzji, Izraela, na Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Meksyku, Republiki Południowej Afryki.

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porzšdkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu KuŸnia Oœrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika. Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczšcej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone sš warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Roœlinobrania.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmš ArcelorMittal Poland, Zarzšdem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Oœrodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
 
https://okn.edu.pl
Miejsce:
Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
 
Godz.
11:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury