Na artystów zwyklimy patrzeć przez pryzmat ich indywidualnoci. A przecież wielkie dzieła powstajš w szerszym kontekcie sš wynikiem współpracy, inspiracji, interakcji i, przede wszystkim, uczucia. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba, prezentujšcš wybór prac wybitnych artystów, małżeństwa od ponad pół wieku, których połšczyła również miłoć do grafiki.
Sztuka i życie do pary
Wspólna wystawa prac Jadwigi i Ryszarda Otrębów daje wglšd nie tylko w ich koncepcję sztuki, wspólnego życia i pracy, ale również obraz polskiego życia artystycznego drugiej połowy XX wieku. Przy wszystkich różnicach warsztatowo-formalnych ich twórczoć ukazuje wspólne dowiadczanie życia w jego wielu wymiarach. Poprzez tę wystawę pragniemy podziękować obojgu Artystom za życzliwoć i przyjań, jakš obdarzajš naszš instytucję już od wielu lat mówi Agata Wšsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Jadwiga Kaim-Otręba jest artystkš, która w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka, a jej prace przynoszš uczucie akceptacji życia we wszystkich odcieniach. Liryka, kobiecoć, wrażliwe ukazanie prozaicznej i duchowej sfery codziennoci to elementy, które odnajdziemy w jej malarskich grafikach. Piękna, ponadczasowa i kontemplacyjna sztuka.
Profesor Ryszard Otręba to postać, która na trwałe zapisała się na kartach historii polskiej sztuki, artysta uznany i doceniany nie tylko w kraju, ale także za granicš. Jego charakterystyczne ascetyczne i minimalistyczne prace, sš prawdziwš lekcjš kunsztu artystycznego oraz mistrzostwa w technicznym opanowaniu grafiki. Zwišzał swoje zawodowo-artystyczne życie z krakowskš Akademiš Sztuk Pięknych, gdzie jako profesor prowadził przez wiele lat działalnoć dydaktycznš. Stworzył tam pionierskš Katedrę Komunikacji Wizualnej, dajšcš podwaliny pod współczesne podejcie do designu i sztuki użytkowej.
Koncepcja wystawy
Wystawa w MCK jest okazjš, aby pokazać parę artystów, partnerów i małżonków, którzy znaleli sposób nie tylko na wspólnš codziennoć, ale i na dzielenie jej z aktywnym udziałem w życiu artystycznym. To opowieć o krakowskim domu artystycznym, będšcym zarówno pracowniš, jak i miejscem międzynarodowych spotkań towarzyskich. To historia realiów pracy twórczej w wymagajšcej rzeczywistoci PRL-u, a przede wszystkim uczucia, które stworzyło fundament do rozwoju niezwykłych talentów. Dzięki uzupełnieniu aranżacji o wielkoformatowe prywatne zdjęcia oraz pamištki, wystawa nabiera bardzo osobistego, intymnego charakteru. Trochę na przekór manierze tzw. white cube, czyli wieszaniu dzieł sztuki w czystej białej przestrzeni, naszš intencjš jest uwiadomienie widzom, że każda sztuka ma swój realny i prozaiczny kontekst. Artysta nigdy nie tworzy w próżni. Dlatego zapraszajšc Jadwigę i Ryszarda Otrębów do naszej galerii chcielimy pokazać ich grafiki poprzez pryzmat ich długiego wspólnego życia wyborów których dokonywali, traum które przeszli, dowiadczanych radoci wyjania kuratorka wystawy, dr Monika Rydiger To twórczoć artystów, którzy w krakowskim artystycznym rodowisku uważani sš za parę wręcz ikonicznš, dwie nierozłšczne komplementarne osobowoci.
W Galerii MCK prezentowane jest 50 prac, po 25 stworzonych przez każde z artystów. W zebranym zestawie sš prezentowane dzieła uważane za najbardziej znane osišgnięcia w ich dorobku, znajdujšce się w kolekcjach najważniejszych galerii i muzeów w Polsce i na wiecie.
Wystawa jest kierowana do wszystkich osób zainteresowanych historiš i rozwojem polskiej grafiki i designu, komunikacjš wizualnš, grafikš edytorskš, a także artystów oraz projektantów tworzšcych w medium graficznym, ilustratorów, studentów kierunków artystycznych.
Jadwiga Kaim-Otręba
Po znakomitym debiucie wybrała spokojniejszy rytm swojej artystycznej kariery. Zawodowo zwišzana była z Technikum Odzieżowym w Krakowie, w którym przez dwanacie lat (19681980) uczyła rysunku. Brała udział w około stu zbiorowych wystawach grafiki, rysunku i plakatu w kraju i za granicš, między innymi w Austrii, Belgii, Berlinie Zachodnim, Czechosłowacji, we Francji, na Kubie, w RFN, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech. Prezentowała swoje prace także na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, Międzynarodowej Wystawie XYLON Artyci przeciw wojnie i przemocy artyci w obronie pokoju w Berlinie, Warszawie, Paryżu, Schwetzingen, Bydgoszczy, Toruniu, w Międzynarodowym Triennale Grafiki XYLON w Winterthur i w Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Kanagawie.
W recenzji pierwszej wspólnej wystawy małżeństwa Otrębów w 1963 roku w zakopiańskiej Galerii Pegaz, Maciej Gutowski pisał: Jadwiga Kaim-Otręba zdaje się interesować przede wszystkim człowiekiem postaciš ludzkš. Jej człowiek widziany jest ekspresyjnie (
), postaci sš raczej bezradne i zagubione niż dramatyczne. Może zresztš ważniejsze jest ich działanie jako formy zróżnicowanej, bogatej, o delikatnych, bardzo malarskich przejciach. Malarskoć traktowania wišże się tu nierozerwalnie z kolorem, stanowišcym bodaj najmocniejszš stronę prac artystki. Jej mylenie kolorem ujawniajš może jeszcze lepiej od wietnie wyważonych grafik kolorowych prace czarno-białe. Zachodzš w nich bowiem szczególne i tak rzadko odnajdywane stosunki pomiędzy płaszczyznami rożnych szaroci, że stajš się one prawie ekwiwalentami koloru. Cenna i wcale nie tak częsta umiejętnoć.
W latach 19601998 zdobyła wiele nagród i wyróżnień zarówno w wystawach, jak i w konkursach na grafikę i plakat. Jej prace znajdujš się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum w Tarnowie, w zbiorach miejskich w Zakopanem, w zbiorach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, zbiorach grafiki w OK ZPAP w Krakowie, National Museum w Sztokholmie, zbiorach Pratt Graphics Center w Nowym Jorku, zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w zbiorach prywatnych.
Ryszard Otręba
Sukces polskiej grafiki drugiej połowy XX wieku nie byłby bez niego możliwy. Artysta-grafik, wybitny specjalista z zakresu komunikacji wizualnej, znany głównie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. Życie zawodowo-artystyczne zwišzał z krakowskš Akademiš Sztuk Pięknych i jako profesor prowadził przez wiele lat działalnoć dydaktycznš na Wydziale Form Przemysłowych. Był twórcš unikatowego w skali międzynarodowej programu Katedry Komunikacji Wizualnej.
Jako artysta przemawia charakterystycznym, abstrakcyjnym językiem, wiadomie wybierajšc ascetycznš prostotę, oszczędnoć i klasyczne elementy tworzywa graficznego. Sam o swoich pracach mówi: W grafikach staram się nie stwarzać niepokoju moralnego, nie wymuszam na nikim odczytywania czegokolwiek. Szukam jedynie bezporedniego kontaktu z odbiorcš dla wywołania bezinteresownego przeżycia. Tworzę takie napięcia, by patrzeć na obraz i wzbogacać twórczy impuls. Wierzę w twórczy charakter człowieka w to, że cecha ta za każdym razem pomaga mu w dostarczaniu nowych wrażeń. Zauważyłem, że niektóre z moich kompozycji nawet te najprostsze wywołujš u mnie oraz u moich bliskich przyjaciół żywe i pełne wizualnego napięcia emocje.
Jego grafiki w rytmicznych, symetrycznych układach linii, w niemal geometrycznych płaszczyznach czerni, bieli i szaroci sš przykładem sztuki niefiguratywnej. Jest to jednak sztuka niezwykle osobista, w której, jak sam podkrela, odnajdywał równowagę. Osišgnšł również mistrzostwo w niezwykle rzadkiej i trudnej technice gipsorytu, którš z sukcesami innowatorsko doskonalił (w zagranicznych podręcznikach dla grafików technika ta przedstawiana jest jako metoda Otręby). Jest autorem licznych publikacji i tekstów powięconych komunikacji wizualnej, projektowaniu znaków i opakowań oraz zagadnieniom procesów widzenia i ich zwišzków z semiologiš wizualnš. Jego prace graficzne znajdujš się w zbiorach muzealnych w Polsce i na wiecie, między innymi w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Tate Gallery i Victoria and Albert Museum w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie, Bibliothèque Nationale w Paryżu, Fundacao Calouste Gulbenkian w Lizbonie, National Gallery of Australia w Canberze i wielu innych.
Idea wystawy: Agata Wšsowska-Pawlik, Łukasz Galusek
Kuratorka: dr Monika Rydiger
Aranżacja plastyczna: Anna Wisz
Koordynacja i organizacja: Karolina Wójcik
Redakcja i korekta: Nicholas Hodge, Aleksandra Marczuk
Współpraca: Joanna Biegacz, Ewa Czarnecka, Monika Czepielewska-Wóycicka, Dorota Korohoda, Dorota Kosiec, Łukasz Kozak, Angelika Madura, dr Paulina Małochleb, Anna liwa
mat. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
|