Od kilku lat Biblioteka Jagiellońska i Zwišzek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego organizujš cykl wystaw Wokół ksišżki. Wystawy prezentowane sš w Bibliotece Jagiellońskiej, miejscu najbardziej właciwym do eksponowania wszystkiego, co z problematykš ksišżki jest zwišzane. Tegorocznym hasłem jest Iluminacja obrazowanie w ksišżce.
Jej pomysłodawczyni i kuratorka dr hab. Teresa B. Frodyma, niestrudzenie dba o to, by przybliżać i upowszechniać odbiorcom problemy, jakie z tš istniejšcš od zarania wieków formš słowa pisanego sš zwišzane oraz promować współczesnych artystów, którzy, w różny plastycznie i projektowo sposób, wypowiadajš się w dyscyplinach twórczoci zwišzanych z wydawnictwami ksišżkowymi. Iluminowanie, czyli ozdabianie ksišżek rękopimiennych tradycjš swš sięga czasów redniowiecza. To stosowany wówczas sposób ręcznego upiększania ksišg, dokumentów, manuskryptów i inkunabułów, nadajšcy im rangę dzieła sztuki. Obok kunsztownie kaligrafowanego tekstu pojawiały się więc ozdobne linie, inicjały, rysunki, malarskie miniatury, zagospodarowane dekoracyjnie marginesy, barwione pergaminy i dużo złotych elementów. Wszystko wykonywane ręcznie przez skrupulatnych i niezmiernie uzdolnionych mnichów, których status społeczny sprowadzał do rangi rzemielników.
Zwyczaj ilustrowania ksišżek stosowany jest również we współczesnym edytorstwie, zwłaszcza w tzw. ksišżce artystycznej. Oczywicie w zupełnie inny sposób, dostosowany do obecnie panujšcej estetyki, możliwoci technicznych i materiałowych oraz liczby nakładu.
27 artystów z różnych dziedzin sztuk pięknych (malarstwa, rzeby, grafiki, fotografii, działań multimedialnych, etc.) zostało zaproszonych do zinterpretowania tego tematu w swoich pracach, które nie ograniczajš się tylko do kart ksišżek, ale wychodzš poza ich ramy. Wyobrania pozwala na miałš interpretację pojęcia iluminacja, a różnorodnoć pól działalnoci twórczej ma mocniej pokazać wieloznacznoć pojęcia iluminacja. Czy można tu mówić o kontynuacji dziedzictwa starych mistrzów? Czy raczej należy uznać, że zdobienie uległo dewaluacji czy może jest pojmowane bardziej abstrakcyjnie, a nie ilustracyjnie, estetycznie? Czy ma raczej oddziaływać na nasz umysł, zmusić do interpretacji, refleksji czy tylko wzbudzić doznania estetyczne?
Zestawienie tych prac z oryginalnymi, redniowiecznymi księgami, zachowanymi w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej jest ciekawym zderzeniem i porównaniem twórczej myli artystów, których życie i działalnoć dzielš setki lat dziejów historycznych i zwišzanych z nimi dziejów istnienia i przeobrażeń ksišżki.
mat. Biblioteka Jagiellońska
|