Wezwanie z Litanii Loretańskiej Pocieszycielka strapionych posłużyło za tytuł nowego cyklu kompozycji Mariusza Kramarza, który został wykonany przez Cracow Baroque Consort i nagrany w ramach programu Kultura w sieci Narodowego Centrum Kultury. Projekt krakowskiej Fundacji inCanto jest formš muzycznej kontynuacji, a w obecnej sytuacji również alternatywš dla spotkań Miriam Matka Boża w Biblii, apokryfach, sztuce starożytnej i muzyce odbywajšcych się w siedzibie Fundacji od listopada 2019 roku.
Pocieszycielka strapionych to jedenacie utworów, których teksty zaczerpnięte zostały z bogatej tradycji Kocioła Katolickiego. Wród nich znajdziemy m.in. znane od wieków modlitwy: Ave Maria (Zdrowa Mario), Sub Tuum Praesidium (Pod Twojš obronę), hymny: Ave Maris Stella (Witaj, Gwiazdo Morza), Alma Redemptoris Mater (Matko Odkupiciela) i antyfony: Ave Regina Caelorum (Witaj, Niebios Królowo), Regina Caeli (Królowo Nieba, wesel się), Salve Regina (Witaj, Królowo), a także kantyk Magnificat. Istotnym elementem projektu jest pełny cykl mszalny Missa de Beata Maria Virgine Consolatrix Afflictorum, a całoć wieńczy Litania Loretańska. Uzupełnieniem maryjnych rozważań sš Suplikacje często piewane w polskich kociołach od poczštku pandemii, a które swoim błagalnym charakterem doskonale wpasowujš się w treć pozostałych utworów. Czas zagrożenia znalazł swój specyficzny odblask w powstajšcej muzyce. Celowo użyte przez Mariusza Kramarza zabiegi kompozytorskie to m.in. prostota formy, skromna obsada wokalna i instrumentalna, współczesna harmonizacja oparta na skalach modalnych, dobór tonacji przywodzšcych na myl ufnoć, zawierzenie, oddanie się Opatrznoci.
Tytuł Pocieszycielka strapionych jest nieprzypadkowy. Od wieków katolicy zwracajš się do Maryi w ważnych sprawach i trudnych momentach życia, liczšc zarówno na jej wstawiennictwo, ale także matczyne pocieszenie. W czasie przepełnionym niepewnociš i lękiem tęsknimy za bliskociš, za spotkaniem czy umiechem, którego nie zakrywa maseczka, tęsknimy po prostu za normalnociš. Jednak to nie jest tylko muzyka czasów zarazy, ponieważ w szerokim, religijnym kontekcie całe nasze ciało i dusza tęskniš za wiecznociš, za zbawieniem. Maryja jest tš, która pociesza i umacnia nadzieję.
W realizację projektu oprócz Mariusza Kramarza i Cracow Baroque Consort organizatorzy zaangażowali wybitnš sopranistkę Carine Tinney, która zatroszczyła się o jakoć nagrań kompozycji acapella, a także zapiewała w utworze Salve Regina. Za częć wokalno-instrumentalnš odpowiadała dyrygentka Katarzyna miałkowska. W wykonaniu wzięli udział instrumentalici z krakowskiej Akademii Muzycznej, zaproszeni do projektu przez samego kompozytora. Nad profesjonalnš realizacjš nagrań audio czuwał Kamil Madoń, który jest również autorem reżyserii dwięku. Nagrania audio zrealizowane zostały w auli w. Szymona w krakowskim klasztorze oo. Bernardynów, a nagrania wideo w kociele i krypcie oo. Pijarów oraz w kociele oo. Zmartwychwstańców przy ul. Łobzowskiej 10. Nagrania wideo powstały dzięki Jakubowi Stoszkowi i Mateuszowi Miszczyńskiemu.
Ważnš częciš projektu sš również partytury do nagranych utworów, które sš udostępniane bezpłatnie z mylš o wszystkich muzykach, mogšcych z nich skorzystać w przyszłoci, a czas izolacji powięcić na naukę swoich partii. Utwory z cyklu Pocieszycielka Strapionych mogš zostać wykorzystane nie tylko w wykonawstwie koncertowym, ale także stać się częciš liturgii lub uroczystego nabożeństwa. Zamysłem kompozytora było stworzenie muzyki przystępnej takiej, która może być wykonana nie tylko przez wirtuozów, ale również przez ambitnych i zdolnych amatorów.
Wszystkie nagrania prezentowane sš na stronie Fundacji w zakładce projektu: https://fundacjaincanto.pl/pocieszycielka-strapionych/, na fundacyjnej stronie w serwisie Facebook i kanale YouTube.
Zrealizowane materiały audiowizualne sš dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych nie tylko muzyką sakralną, a także szeroko rozumianym uczestnictwem w kulturze, bez koniecznoci wychodzenia z domu. Z mylš o seniorach, którzy często słabiej radzš sobie z obsługš Internetu organizatorzy przygotowali krótkš instrukcję, jak w prosty sposób znaleć i wysłuchać nagrań. Instrukcję można pobrać ze strony projektu i przekazać bliskim.
Dofinansowano ze rodków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
|