Dworek Białopršdnicki prowadzi cykl spotkań o charakterze popularnonaukowym pn. "Horyzonty". Najważniejszym bohaterem jest tutaj człowiek i szerokie aspekty jego funkcjonowania od umysłu przez ciało aż po psyche. Wykłady i dyskusje prowadzš specjalici, którzy z perspektywy różnych nauk, teorii i dowiadczeń odpowiadajš na wcišż aktualne pytania: kim jestemy i dokšd zmierzamy?
Gociem najbliższego spotkania z cyklu Horyzonty będzie Cecylia Malik - malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Opowie o swoich artystycznych, zaangażowanych społecznie działaniach oraz ich znaczeniu dla przestrzeni publicznej
i jej odbiorców, m.in. o zjawisku otwartych galerii.
Celem spotkania będzie próba odpowiedzi na pytania: po co nam sztuka zaangażowana społecznie? Czy sztuka jest dobrym nonikiem treci w debacie publicznej? Co wpływa na zmianę społecznš? Czy konkuruje z przekazem naukowców, dziennikarzy, ekspertów?
***
Cecylia Malik malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek miejskich w Krakowie. Jest autorkš wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), 365 Drzew i 6 Rzek. Wspólnie z Justynkš Koeke zrealizowała projekty: Ulica Smoleńsk 22/8, i Modraszek Kolektyw (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek, która zjednoczyła bardzo wiele krakowskich rodowisk, zyskała medialny rozgłos i znaczšco wpłynęła na decyzje miasta w sprawie ochrony terenów zielonych).
Za realizację projektu 365 Drzew otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja pod tym samym tytułem, wydana w 2011 roku przez fundację Bęc Zmiana w formie ksišżkialbumu.
Jest laureatkš nagrody publicznoci Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowskš Gazetę Wyborczš - w kategorii artysta roku. Brała udział w Biennale fotografii w Poznaniu oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej Dialogues w Petersburgu. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
|