Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
i
Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”
zapraszają na Mszę św. w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II, 6.02.2011 r. o godzinie 18:00 w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Po Mszy św. odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Koncerty z Janem Pawłem II”. Tym razem usłyszymy Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją prof. Czesława Freunda.
W programie:
Wacław z Szamotuł - Już się zmierzka
Marcin Gumiela - Pater Noster
Jan Henryk Botor - Alleluja
Yevhen Stankovych - Otcze Nasz
John Tavener - Sviatyj Boze
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach założony został w 1997 r. przez Szymona Bywalca oraz Czesława Freunda. Jest jednym z reprezentacyjnych zespołów uczelni. Koncert inaugurujący działalność chóru odbył się 13 stycznia 1998 r. w Kościele Mariackim w Katowicach. Zaprezentowano wtedy trzy formy mszalne: Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jana Krenza oraz Igora Strawińskiego. Program tego pierwszego koncertu zarysował już od początku szeroki kontekst historyczny zainteresowań muzycznych tak śpiewaków jak i dyrygenta, preferujących jednak w większości partytury o tematyce sakralnej.
Członkami zespołu są studenci różnych kierunków studiów i specjalności, których jednoczy wspólna pasja zespołowego muzykowania.
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach współpracuje z wieloma znanymi w Polsce zespołami, takimi jak: Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach, orkiestra "Concerto Polacco", Chór Polskiego Radia w Krakowie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także zespołami zagranicznymi, np. Landesjugendorchester Rheinland-Pfalz w Niemczech. Zespół ma na swoim koncie wykonania takich dzieł, jak: Pasja wg św. Jana J. S. Bacha, Requiem E. Bogusławskiego, Requiem W. A. Mozarta, oratorium Siedem bram Jerozolimy K. Pendereckiego, IX Symfonia L. van Beethovena, Gloria F. Poulenc Missa pro Pace W. Kilara czy Hymny Koronacyjne G. F. Haendla, które wpłynęły znacząco na profil zespołu. Od roku 2004 r. chór aktywizuje znacznie swą działalność koncertową z programami a cappella. W 2004 r. reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Virgo Lauretana" w Loreto we Włoszech, w 2005 r. – na "XV Music Festival in Namestovo" na Słowacji. Zespół nagrodzony został Złotym Pasmem i Złotym Pasmem z wyróżnieniem na "XI International Choir Festival The Choral Days of Trnava 99’", a dyrygentowi przyznano Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu. W 2005 r. chór zdobył I nagrodę w kategorii chórów akademickich na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego w Rumi. Wyróżnieniem dla chóru stało się zaproszenie w grudniu 2005 r. do udziału w Poznańskim Festiwalu Mozartowskim "Non omnis moriar", gdzie wystąpił w jego kulminacyjnym punkcie Mszy św. za duszę W. A. Mozarta oprawianej muzycznie Requiem kompozytora. We wrześniu 2006 r. zespół reprezentował z dużym powodzeniem Polskę na Międzynarodowym Festiwalu "Incontro Internazionale Polifonico Citta di Fano" we Włoszech. W październiku 2006 r. chór zdobył Złoty Medal i I miejsce w kategorii chórów akademickich na II Międzynarodowym Konkursie Chórów w Bielsku - Białej w ramach X Święta Pieśni "Gaude Cantem" 2006 im. Kazimierza Fobera.
Na zaproszenie chóru "Beethovenchor" z Ludwigshafen w Niemczech, zespół brał udział w wykonaniu dzieła Carmina Burana Carla Orfa w ramach Festspiele Ludwigshafen (styczeń 2007 r.), przywożąc również bardzo dobre recenzje
z koncertu a cappella.
Cykl „Koncerty z Janem Pawłem II” to kontynuacja wydarzeń artystycznych, które zapoczątkował osobiście ks. kard. Karol Wojtyła.
Wstęp na koncert jest wolny.
|