Od 10 października 2014 w Galerii MCK
Galicja – mityczna kraina? Marka, za pomocą której można sprzedać wszystko? Każdy ma inne wyobrażenia na temat Galicji. Jest ona dziś szczególnie ważna na Ukrainie, gdzie stała się narzędziem gry politycznej. Rozpoczynająca się 10 października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie wystawa „Mit Galicji” pozwala skonfrontować mit z faktami historycznymi i perspektywą uwikłanych w tę historię narodów.
Wielowątkowa opowieść o Galicji, krainie obrosłej mitami, nadal żywymi w zbiorowej pamięci jej mieszkańców. Wystawa pokaże mit Galicji z perspektyw: polskiej, ukraińskiej, austriackiej i żydowskiej.
Na wystawie będzie można obejrzeć wybitne dzieła malarskie z XIX i XX wieku, m.in. rzadko pokazywane płótna krakowskiego artysty Michała Stachowicza, prace Tadeusza Ajdukiewicza, nadwornego malarza cesarza Franciszka Józefa, czy obrazy Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera i Władysława Jarockiego.
Obok malarstwa prezentowane są też dzieła innych sztuk, w tym architektury, takie jak fragmenty romańskich budowli dawnego Halicza, a także oryginalne dokumenty, m.in. traktat rozbiorowy Polski, jak również filmy, fotografie, mapy, starodruki, medale i numizmaty. Unikalnym walorem wystawy są przykłady współczesnej sztuki ukraińskiej wyraźnie zainspirowanej zmitologizowaną historią Galicji, co nabiera szczególnej wymowy w kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń i napięć politycznych na Ukrainie.
|