Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na dwa spotkania towarzyszące projektowi "Cultural Heritage Counts for Europe" („W Europie dziedzictwo się liczy. W stronę europejskiego indeksu dziedzictwa kulturowego”), realizowanego przez MCK od lipca 2013 do lipca 2015. Jego celem jest zebranie, analiza, skonsolidowanie oraz szerokie rozpowszechnienie istniejącego zasobu informacji na temat wpływu dziedzictwa kulturowego na społeczeństwo, gospodarkę, kulturę i środowisko.
Więcej o projekcie: http://www.mck.krakow.pl/page/cultural-heritage-counts-for-europe
16.10, Czwartek, 18.00
Ile jest warte dziedzictwo? – debata z udziałem międzynarodowych ekspertów.
W ramach europejskiego projektu W Europie dziedzictwo się liczy. W stronę europejskiego indeksu dziedzictwa kulturowego zidentyfikowane zostały cztery strefy wpływu dziedzictwa na różne sfery życia – nie tylko gospodarka (w szczególności turystyka), ale także kwestie społeczne, środowiskowe oraz kulturowe. W trakcie debaty zaproszeni specjaliści z Europy Zachodniej i z Polski przedstawią owe obszary i zaprezentują różne podejścia do mierzenia wartości dziedzictwa.
Wstęp wolny, debata w języku angielskim.
17.10, Piątek, g.18.00
Ile jest Ile jest warte dziedzictwo? – wykład prof. Gregory’ego J. Ashwortha.
Istotą dziedzictwa jest wykorzystanie przeszłości do współczesnych celów Ma ono pośrednie i bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczo-społeczny, jednakże mimo licznych prób nie wypracowano uniwersalnego modelu gwarantującego powodzenie projektów rozwoju poprzez dziedzictwo. Może się nawet zdarzyć, że projekt taki nie odniesie sukcesu, bowiem potencjalne korzyści zawsze idą w parze z kosztami, jakie trzeba ponieść. Należy wyciągać wnioski z praktyki, wypływające z uważnego zarządzania, nie zaś z automatycznej imitacji udanych projektów wcześniej wdrożonych w innym miejscu.
Wykład inauguruje IX edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa.
Wstęp wolny, wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
Gregory J. Ashworth - Profesor turystyki miejskiej i zarządzania dziedzictwem na Wydziale Planowania na Uniwersytecie w Groningen. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą relacji między turystyką, dziedzictwem i marketingiem miejsca, w szczególności w kontekście miejskim.
FB: https://www.facebook.com/events/1476765095931215/
|