POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
KRONIKA
Pola Chwały 2011
Wielkie bitwy w Niepołomicach
« start     21-09-2011

23 - 25 wrzesień 2011
Niepołomice

Polach Chwały to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, którzy w perfekcyjnie wykonanych mundurach i z replikami broni odtwarzają znane z podręczników bitwy. Nad przygotowaniem imprezy, która odbędzie się 23-25 września na dziedzińcu i wokół zamku królewskiego w Niepołomicach k. Krakowa, pracuje blisko tysiąc organizatorów-wolontariuszy. Tegoroczne Pola Chwały to już 6. edycja imprezy.

Wokół zamku wyrośnie kilkadziesiąt obozowisk wojskowych z różnych epok: od starożytności po czasy współczesne. Wśród najciekawszych inscenizacji jest potyczka ruchliwych oddziałów gockich z regularnymi wojskami legionów rzymskich, inscenizacja starcia wojsk niemieckich realizujących Plan Barbarossa z armią radziecką oraz ucieczka przez Mur Berliński. Nie zabraknie oczywiście średniowiecznego rycerstwa i wojsk czasów nowożytnych. Natomiast na makiecie wiernie oddającej warunki terenowe przy pomocy figurek zostanie odtworzona bitwa pod Albuerą (1811) z czasów napoleońskich, której historia jest jednym z tematów wiodących tegorocznych Pól Chwały.

Drugim tematem jest Konfederacja Barska. Tradycją imprezy jest przybliżanie poprzez wykłady, rekonstrukcje i zabawę ważnych, a czasem zapomnianych wydarzeń historycznych. Na sposób naukowy temat konfederacji przybliży w swoim wykładzie o obronie Tyńca Aleksandra Maria Sokołowska. Fani gier planszowych będą mogli sami poprowadzić do boju oddziały konfederackie na olbrzymiej planszy gry Proch i stal przygotowanej przez Polskie Gry Planszowe. Grę – dzięki planszy o rozmiarach 8 x 6 metrów i odpowiednio dużym pionkom – będzie mogła obserwować publiczność. Organizatorzy zapewniają, że każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił i talentu do dowodzenia. Konfederacja Barska będzie także głównym motywem koncertu poety i pieśniarza – Jacka Kowalskiego. Ten historyk sztuki, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumacz literatury starofracuskiej i – jak sam o sobie mówi – Sarmata, zaśpiewa w sobotę o godz. 20.00 w sali koncertowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, tuż obok zamku w Niepołomicach.

16 maja 2011 minęła 200-setna rocznica bitwy pod Albuerą – zapomnianej szarży polskich ułanów Legii Nadwiślańskiej z czasów wojny toczonej przez Napoleona na półwyspie Iberyjskim. Była to jedna z najskuteczniejszych szarż kawaleryjskich, w której w ciągu krótkiego czasu polscy ułani rozbili angielską brygadę piechoty zdobywając 5 sztandarów. W ramach tegorocznych Pól Chwały bitwa pod Albuerą zostanie odtworzona na dużej dioramie w iście międzynarodowym składzie. Dzięki uprzejmości fanów gier bitewnych z Pragi będzie można ponownie wcielić się w role marszałka Soult'a, generałów Beresforda, Cola, Girarda czy Zayasa dowodząc setkami pięknie pomalowanych żołnierzy z czasów napoleońskich.

Coroczne spotkania fanów historycznych gier bitewnych i planszowych są obok rekonstrukcji historycznych jednym z najważniejszych punktów programu. Przez dwie doby, bardzo często bez żadnej przerwy, są prowadzone rozgrywki w salach zamkowych. Przyjeżdżają wytrawni gracze i młodzież, która dopiero zaczyna grać.

Historyczne gry bitewne to niezwykła rozrywka łącząca intelektualną zabawę z nauką historii. Gracze wcielający się w role dowódców muszą podejmować decyzje mające wpływ na wyniki bitew decydujących o losach wojen. Bitwy rozgrywane są na pieczołowicie przygotowanych dioramach odwzorowujących pole walki, a gracze używają figur, pojazdów, samolotów czy nawet okrętów odtworzonych z dbałością o historyczne szczegóły. Pasja ta pozwala zdobywać nie tylko wiedzę historyczną, ale rozwija także zdolności modelarskie i plastyczne. Makieta bitwy pod Albuerą stanie w Sali Jagiellońskiej niepołomickiego zamku, a o jej historii opowie Krzysztof Stawiarski (niedz. godz. 14.00).
Po raz pierwszy Polom Chwały będzie towarzyszył Festiwal Filmów Wojennych. W sali Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa zostaną wyświetlone takie obrazy jak Stalingrad, Full Metal Jacket,
W pułapce wojny czy znakomity Okręt Wolfganga Petersena.

Nieodłączną częścią imprezy jest bogaty program dla dzieci. W sobotę najmłodsi zostaną zaproszeni w podróż na średniowieczny dwór, gdzie czeka ich pasowanie na rycerza i wygibasy heraldyczne: łączenie rodów i budowanie rodowodów. W programie jest tworzenie elementy strojów: tarcz herbowych i spiczastych czapek. Poznamy tajniki mody średniowiecznej, aby uzyskać odpowiedzi na pytania: z jakich materiałów szyło się suknie? Jak długo ubierała się księżniczka? Jakie były elementy rycerskiej zbroi? Dlaczego buciki szlacheckie miały tak długie noski? Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana podczas projektowania własnego stroju: zbroi (chłopcy) i sukni dworskiej (dziewczynki). Gotowe stroje posłużą zaś do kolejnej zabawy. Pożyczając części strojów zostanie stworzona „szarada tożsamości” – prawdziwie szalony dwór. Dzieci czeka także turniej na miecze słów, nauka średniowiecznego tańca i wspaniała dworska uczta... (Sobota 24.09.2011 godzina 14.00-18.00 Dziedziniec Zamku)

W niedzielę młodzi rycerze i damy dworu poznają tajniki budowy średniowiecznego zamku – twierdzy. Wyposażeni w ogromną ilość tekturowego budulca wzniosą dwa zamki dla dwóch rycerskich drużyn. Każda drużyna będzie czuwać nad solidną budową i pięknym wyglądem swojego zamku oraz nad wyposażeniem go w konieczne tajemne przejścia i pułapki. Na koniec planowane jest oblężenie: pełnych ekspresji kolorowych ataków na wrogi zamek. Zobaczymy która twierdza wyjdzie cało z malarskiej potyczki! (Niedziela 25.09.2011 godzina 13.00-16.00 Dziedziniec Zamku)

Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.

Program imprezy na: www.polachwaly.pl

23 - 25 wrzesień 2011
Niepołomice

WSTĘP WOLNY

Zdjęcia z Archiwum Stowarzyszenia Pola Chwały:


























ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 
 
Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy
 
29. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE & spa
 
Wywiad z aktorem Sławomirem Hollandem
 
40 Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana Wieczystego
 
Koncert zespołu SETARETH
 
Koncert Charytatywny dla Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy
 
BAL ZIMOWY
 
Wokół promocji, rzekomo "pierwszego polskiego podręcznika do ekonomii kultury"
 
Turcja bohaterem najnowszego numeru "Herito"
 
Uroczysty Koncert Noworoczny
 
Tydzień Polarny
 
Międzynarodowy Festiwal Tańca Lindy Hop – Dragon Swing 2013



 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją