POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
13-03-2015      -  
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Dzień z Fluxusem w MOCAK-u
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
+48 12 263 40 01

http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
13:00
       
 
Wystawy róşne
W pištek 13 marca zapraszamy na wydarzenia wokół twórczoœci Fluxusu. Od godziny 13 do 21 wraz z Grupš ETC przygotowaliœmy dla uczestników wiele atrakcji, w tym warsztaty, grę edukacyjnš, wykład performatywny, dyskusję panelowš i koncert.

„Outsiderzy œwiata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniœci, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominujšcym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe œrodki artystycznego wyrazu (happeningi, performance’y, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracujšcego dla armii USA stacjonujšcej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historiš marzeń lat 60”. Z opisu ksišżki Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

Szczegółowy program:

godz. 13–15
Zabawy z ksišżkš: fluxsłowa, fluxksišżki, fluxpudełka – warsztaty dotyczšce roli tekstu w pracach Fluxusu
Prowadzenie: Mateusz Felczak, Olga Kołakowska, Magdalena Mazik, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Maciej Ratajski, Agnieszka Szostakiewicz
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Wszystko może być tekstem, a każdy tekst zamknięty w ramę może stać się ksišżkš. Warsztaty majš na celu pokazanie, jakš rolę pełni słowo w twórczoœci Fluxusu. Ich uczestnicy wykonajš fluxpudełka – dzieła artystyczne traktowane jako eksperymentalne ksišżki.
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostanš na dwie grupy, które podšżać będš różnymi œcieżkami do wspólnego tworzenia fluxpudełek, które wykorzystywać będzie różne doœwiadczenia wyniesione z pierwszej częœci warsztatów. Jedna grupa będzie poznawać sposoby tworzenia oraz przekształcania ksišżek artystycznych, kreatywnego niszczenia tekstu oraz języka. Druga – ćwiczyć wspólne kodowanie informacji, przechodzšc od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi.
Prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 12 263 40 29 lub pod adresem prawelska@mocak.pl.

godz. 16–17.30
Czarne historie Fluxusu – edukacyjna gra towarzyska
Prowadzenie: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęœliwy wypadek, czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody?
Jeœli chcesz rozwikłać tę i inne mroczne zagadki, przyjdŸ w pištkowe popołudnie do Biblioteki MOCAK-u i zagraj w specjalnš wersję mrożšcej krew w żyłach gry towarzyskiej Czarne historie. W każdš z tajemniczych zbrodni, które będziemy rozpracowywać, zamieszani sš awangardowi antyartyœci zwišzani z Fluxusem. O co chodziło w ich działalnoœci? Dowiesz się z krótkich wykładów performatywnych.
Prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 12 263 40 29 lub pod adresem prawelska@mocak.pl.

godz. 18–19
Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów George’a Maciunasa – wykład performatywny
Prowadzenie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska
Miejsce: sala audiowizualna
Twórczoœć ludzi zwišzanych z Fluxusem często opisywana jest jako trudna do prezentacji w przestrzeniach muzealnych. A jednak George Maciunas organizował zbiorowe wystawy Fluxusu, zaœ różni artyœci zwišzani z nim w latach 60. i 70. organizowali własne indywidualne pokazy. Szybko pojawili się również kuratorzy zwišzani z instytucjami wystawienniczymi, którzy organizowali wystawy Fluxusu, wpisujšc często ten ruch w szerszy kontekst tendencji artystycznych owych czasów. Wykład poœwięcony będzie temu, w jaki sposób Maciunas oraz inni ludzie Fluxusu przekraczali konwencje oraz ograniczenia ówczesnych praktyk wystawienniczych, prowadzšc je w kierunku konceptualizmu, performansu, environmentów, instalacji oraz praktyk krytyki instytucjonalnej. W zwišzku z tematykš sam wykład będzie wykładem performatywnym.

godz. 19–20.30
Dyskusja panelowa o ksišżce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Uczestnicy: Mateusz Felczak, Antoni Michnik, Maria Anna Potocka, Klaudia Rachubińska
Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Miejsce: sala audiowizualna
Publikacja Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach autorstwa Grupy ETC ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem.
Wstępem do dyskusji będzie prezentacja wybranych prac dokumentujšcych działalnoœć artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u.
Prowadzenie: Martyna Sobczyk, Katarzyna Wincenciak

„Ta ksišżka jest żywa także dlatego, że wynika z prawdziwego zaangażowania i chyba z wiary w to, że Fluxus i dzisiaj ma artystyczny oraz intelektualny potencjał”. Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

„Fluxus w pigułce, czy raczej Fluxus w płynie – tak chciałoby się okreœlić tę przemyœlnie zakomponowanš, a nawet wartko zaperformowanš publikację w trzech aktach-rozdziałach, przedzielonych interludiami (teksty Ÿródłowe, wywiady z aktywnymi artystami Fluxusu na œwiecie i w Polsce), spiętych podsumowujšcš ramš uwertury i kody z obszernš bibliografiš”. Barbara Bogunia, „Ruch Muzyczny”

godz. 20.30–21
Grupa ETC gra Fluxus Performance Workbook – koncert utworów Fluxusu
Miejsce: sala audiowizualna
Grupa ETC wykona niektóre spoœród znajdujšcych się w domenie publicznej partytur wydanych w zbiorze Fluxus Performance Workbook. W programie znajdš się zarówno wykonania klasycznych performansów, jak i autorskie interpretacje fluxusowych partytur.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmujšcš się tradycjš artystycznš neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależnoœci od poszczególnych projektów.


zdjęcie: Milan Knížák, bez tytułu, 1987, asamblaż, Kolekcja MOCAK-u
 
Miejsce:
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
 
Godz.
13:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury