POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
15-10-2014      -  
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
Polityka historyczna: oręż, który wypada nam z ręki
Spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

ul. Reformacka 3
31-012 KrakĂłw
tel. 12 421 19 91, 606 33 47 36
fax. 12 421 11 00

http://ipn.gov.pl
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie
ul. Rajska 1
sala 315, III piętro
18.00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
„Polityka historyczna: oręż, który wypada nam z ręki” spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 15 paŸdziernika 2014 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na spotkanie inaugurujšce nowy sezon rozmów Romana Graczyka w „Krakowskiej Loży Historii Współczesnej”.

Dyskusja na temat polityki historycznej będzie się toczyć wokół ksišżki „Janusz Kurtyka. Rzeczypospolitej historyk i urzędnik”. Goœćmi spotkania będš dr Joanna Lubecka, dr Wojciech Frazik oraz dr Maciej Korkuć.

„(...) dyskurs publiczny wokół IPN i Janusza Kurtyki prowadził czytelników wybranych gazet od etapu swoistej socjalizacji, sugerowanej tuż po wyborze na stanowisko prezesa IPN, przez etap marginalizacji, aż do symbolicznego wykluczenia. Kiedy okazało się, że Janusz Kurtyka nie zmienił swoich poglšdów, w momencie gdy Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał los nowelizacji ustawy o IPN, nastšpił okres presji wywieranej w atmosferze zagrożenia marginalizacjš. Ostatni etap – wykluczenia Janusza Kurtyki z grona równoprawnych partnerów dyskursu publicznego - pojawił się, gdy wydawnictwo Arcana opublikowało ksišżkę napisanš przez magistranta UJ” (Barbara Fedyszak- Radziejowska, Prezes IPN Janusz Kurtyka w dyskursie publicznym – jakoœciowa analiza treœci materiałów prasowych)

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim klipem filmowym promujšcym wydarzenie https://www.youtube.com/watch?v=D1abIXSIcJg

Janusz Kurtyka, prezes Instytutu pamięci Narodowej od 2005 r., uczestnik tragicznego lotu polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego 10 kwietnia 2010 r., pozostawił historykom polskim w spadku ważne przesłanie. To przekonanie o cišgłoœci doœwiadczeń historycznych Polaków – w tym sensie można mówić, że „Solidarnoœć” kontynuowała (naturalnie w innych warunkach i innymi metodami) walkę „żołnierzy wyklętych” o Polskę. Także przekonanie, że całkiem cywilna praca współczesnych pokoleń ma jakieœ odniesienie do krwawej ofiary poprzednich pokoleń: wypełnia ich duchowy testament lub mu zaprzecza.

Przy takich założeniach historiozoficznych musiał Kurtyka dojœć do sprawy powinnoœci Państwa Polskiego w tym obszarze. I musiał dojœć do krytycznej oceny wypełniania przez państwo tej powinnoœci.
Co to jest polityka historyczna i czym ona się różni od polityki pamięci?
Jakie sš powinnoœci nauki historycznej i czym się one różniš od powinnoœci państwa w zakresie polityki historycznej? Jak się robi skutecznš politykę historycznš (przykłady Niemiec, Rosji i Izraela)? Co Polska ma w tym zakresie do wygrania na arenie międzynarodowej? I co przegrywa?

O tym chcemy rozmawiać 15 paŸdziernika w Bibliotece przy Rajskiej.

15 paŸdziernika 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie,
ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00


Janusz Kurtyka. Rzeczpospolitej historyk i urzędnik, Arcana, Instytut Pamięci Narodowej, Kraków 2014.
 
Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie
ul. Rajska 1
sala 315, III piętro
 
Godz.
18.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury